Klikom na "Prihvati sve kolačiće" pristajete na pohranjivanje kolačića na vašem uređaju kako biste poboljšali navigaciju na web stranici, analizirali korištenje stranice i pomogli u našim marketinškim ciljevima. Pogledajte našu Politiku kolačića za više informacija. Također možete Za više informacija o politici osobnih podataka.

Kako se nositi s djetetovom lošom ocjenom

Djeca i mladi

Kad dijete dođe kući s lošom ocjenom

Primitak loših vijesti o akademskom uspjehu vašeg djeteta može biti poražavajući. Razumljivo je da ste razočarani postignućem svog djeteta, ali važno je zapamtiti da se vaše dijete vjerojatno osjeća isto te bi reagiranje ljutnjom samo pogoršalo situaciju. Kada dijete dođe kući s lošom ocjenom, izazov je znati kako pravilno reagirati. U takvom teškom trenutku, sjetite se da je najbolji način pružiti razumijevanje i podršku djetetu tako što ćete ga pitati što ono misli o svojoj ocjeni i ponuditi riječi ohrabrenja, ali i pronaći priliku za razgovor o načinima poboljšanja njihovog akademskog uspjeha.

O nagradama i kaznama..

Kada dijete dobije lošu ocjenu, prva stvar koju roditelji obično razmišljaju je koja bi bila primjerena kazna. Roditelji često žele koristiti posljedice (u obliku nagrade ili kazne) kako bi naučili svoju djecu o važnosti dobrih ocjena. Nažalost, korištenje podmićivanja („Ako prođeš s pet, kupit ćemo ti PlayStation!") i prijetnji („Ako dobiješ jedan, ne smiješ ovaj tjedan na trening.”) nisu dobra motivacijska strategija ako želite da vaše dijete bude uspješno u školi. Razlog tome je što nagrade i kazne djeluju kao vanjska motivacija, što posljedično smanjuje unutarnju motivaciju vašeg djeteta. Osoba koja je unutarnje motivirana radi nešto jer uživa u procesu, a ne jer želi nagrade ili izbjegava kaznu te takva djeca imaju veće šanse poboljšati svoje ocjene. Nadalje, fokus treba biti na djetetovom trudu i procesu učenja, umjesto na ocjenama, jer to doprinosi većoj psihološkoj dobrobiti. Fizičko kažnjavanje se ne preporučuje kao taktika za postizanje boljih ocjena jer dokazano šteti djetetovom općem razvoju. Čak i ako takvi načini privremeno dovedu do pozitivnih rezultata jer dijete želi izbjeći kaznu ili dobiti nagradu, prije ili kasnije ponestat će stvari koje biste im oduzeli ili ćete biti primorani stalno povećavati nagrade.

Što umjesto toga? - Komunikacija

Razgovor je prvi korak prema rješenju u situaciji kada želite pomoći djetetu zbog lošeg uspjeha u školi. Dogodi se da ponekad stvaramo pretpostavke koje se pokažu netočnima. Na primjer, ako primijetimo da dijete provodi puno vremena igrajući video igrice, možemo odmah zaključiti da su one uzrok loših ocjena. Međutim, možda dijete pati od problema u školi, a igranje videoigara je način na koji se pokušava nositi s tim problemima. Stoga je važno razgovarati s djetetom kako biste saznali pravi uzrok problema. Ključno je stvoriti sigurno okruženje koje pruža podršku, u kojem se vaše dijete osjeća ugodno razgovarati o svojim poteškoćama, bez pretpostavki ili optužbi. Umjesto toga, postavljajte otvorena pitanja o gradivu, razumijevanju gradiva, količini vremena za učenje, osjećajima u ispitnoj situaciji i slično te pažljivo slušajte djetetove odgovore. Korisno bi bilo i razgovarati s učiteljem i/ili školskim psihologom kako biste dobili njihovo mišljenje i moguće smjernice za poboljšanje situacije.

Napravite plan

Kada zajednički dođete do uzroka loših ocjena, pomozite svom djetetu da osmisli plan kako popraviti svoj školski uspjeh. Iako su vaši prijedlozi korisni, najvažnije je da vaše dijete vjeruje u plan, kako bi imalo dovoljno motivacije za njegovo provođenje. Ciljevi koje ćete postaviti trebali bi biti specifični, uvremenjeni, realistični i mjerljivi (umjesto „popraviti ocjene“ cilj bi trebao biti „podići ocjenu iz matematike s dvojke na trojku ili četvorku do kraja polugodišta“). Također, bilo bi dobro rastaviti ciljeve na manje dijelove kako bi se "učenje matematike" pretvorilo u "usvajanje teorije, pisanje zadaće i vježbanje zadataka". Potaknite svoje dijete da zapiše dogovorene ciljeve na vidljivom mjestu i pomozite im pratiti napredak kako bi ostali motivirani.

Što ako i dalje ne uspije?

Ako je vaše dijete marljivo učilo, ali je svejedno dobilo nisku ocjenu, dajte mu do znanja da cijenite trud koji je uložilo i potaknite ga da nastavi marljivo raditi. Bitno je usredotočiti se na djetetov trud i napredak, a ne samo na ocjenu.

Ponudite im pomoć s domaćom zadaćom ili učenjem, ali im dajte i prostor potreban za samostalno učenje. Vašem djetetu također mogu koristiti dodatni resursi, poput dopunske nastave, instrukcija ili online materijala. Važno je da dijete ne osjeća da je ocjena jedini pokazatelj uspjeha. Potičite dijete da se bavi hobijima i aktivnostima izvan nastave koji ga čine sretnim i zadovoljnim te ga pohvalite kada uspije u njima. Time ćete mu pomoći da razvije samopouzdanje i da shvati da uspjeh nije samo vezan uz akademsku izvrsnost.

Za kraj..

Važno je da dijete zna da ga volite bez obzira na njegove ocjene. Ocjene ne određuju vrijednost osobe i važno je da dijete to osjeti, stoga mu pokažite ljubav i podršku, bez obzira na trenutni akademski uspjeh.

Literatura

Kako mudro postaviti ciljeve

Li, P. (2021). Bad Grades - How Parents Can HelpTeenagers Achieve. Parenting for Brain. Više na linku

Autorica teksta: Dorotea Ivanković, studentica psihologije