ADHD je neurorazvojni poremećaj
Obilježen je hiperaktivnim ponašanjem, impulzivnošću i nepažnjom. Javlja se kod djece, najčešće prepoznaje otprilike s polaskom u školu, a ukoliko ostane neprepoznat ili je neadekvatno tretiran, poremećaj perzistira i u odrasloj dobi (prema WHO čak u 60%).
Javlja se kod 3-5% školske djece, nešto češće kod dječaka nego kod djevojčica. Prepoznaje se početkom obrazovanja jer se tek tada postavljaju veći i strukturiraniji zahtjevi pred djecu koji do tada (u predškolskom obrazovanju) nisu bili prisutni.
Kao posljedica nerazumijevanja okoline, djeca s ADHD-om često postaju žrtve odbacivanja od strane vršnjaka, obilježeni su od strane škole, osjećaju nezadovoljstvo svojih roditelja, svjesni su, ali ne razumiju vlastiti školski neuspjeh, razviju vrlo nisko mišljenje o sebi, te na koncu jedan dio djece napušta školovanje i priključi se neadekvatnim grupama koje mu pružaju osjećaj prihvaćenosti.
Dijagnostika ADHD-a
dijagnostika ovog poremećaja nije niti brza niti jednostavna. Potrebno je vrijeme i trud multidisciplinarnog tima kako bi se utvrdilo da li postoji oštećenje, te u kojima područjima funkcioniranja djeteta.
Ispravna dijagnostika jedini je prvi korak prema adekvatnom tretmanu.
Dijagnostički postupak
Korak 1
U dijagnostici ADHD-a sudjeluju svi članovi tima kojeg čine psihijatar, psiholog, neurolog i defektolog.
Prvo se provodi psihijatrijski razgovor i pregled, a zatim se osoba upućuje na druge obrade, prema procjeni psihijatra.
Kad je u pitanju dijete, roditelji imaju veliku i važnu ulogu jer će kroz razgovor sa psihijatrom pomoći u prikupljanju što više informacija o djetetu, funkcioniranju u domu i u školi / vrtiću, dati podatke o ranom razvoju, eventualnim dotadašnjim zdravstvenim poteškoćama. Uz razgovor, roditelji će ispunjavati i ocjenske skale o djetetu, a iste takve skale će moći (preporuka) i odnijeti u školu / vrtić na ispunjavanje nastavniku / odgajatelju.
Korak 2
Sljedeći korak je testiranje pažnje T.O.V.A. testom varijabilnosti pažnje koji nije test za ADHD, ali daje vrlo objektivne rezultate i pokazatelj je sposobnosti osobe da održi pažnju kroz period od 21 minute na vrlo jednostavnom, no jednoličnom i repetitivnom zadatku. T.O.V.A. testom mjeri se pažnja i impulzivnost kod djece sa sumnjom na ili dijagnozom ADD/ADHD, a sliči kompjuterskoj igri u kojoj ispitanik reagira na vizualnu stimulaciju.
Korak 3
Prema procjeni psihijatra osoba se dalje upućuje na psihologijsku obradu, pregled neurologa ili logopeda, a sve s ciljem što boljeg sagledavanja cjelokupnog funkcioniranja i eventualnih dodatnih teškoća. NA kraju se nalazi svih članova tima objedine u jedan jedinstveni nalaz, tzv. Nalaz timske obrade i osobi (odrasloj) ili roditeljima (djeteta) se daju upute o mogućim tretmanima.