Što je psihodijagnostika?
Psihodijagnostička obrada je stručan proces u kojem osoba prolazi različite oblike procjene aktualnog psihičkog stanja. Cilj postupka dijagnostike je dobiti uvid u aktualno funkcioniranje osobe na osnovu kojeg se donosi prosudba o kliničkoj slici i postavlja se odgovarajuća dijagnoza. U procesu psihodijagnostike sudjeluje više stručnih osoba, ovisno o vrsti problema s kojom se pacijent suočava.
Psihijatrijski pregled
Psihijatar izvršava psihijatrijsku procjenu pacijenta te na osnovu prikupljenih podataka procjenjuje zadovoljavaju li izneseni simptomi kriterije za postavljanje dijagnoze psihičkog poremećaja ili se radi o drugim oblicima narušenog funkcioniranja. Također, psihijatar kao liječnik procjenjuje postoje li indikacije za uključivanje u ostale oblike pretraga na koje onda upućuje pacijenta.
Obrada psihologa
Psiholog provodi psihologijsko testiranje kojim se nastoje objektivizirati pacijentove poteškoće. Upotrebom normiranih psihologijskih instrumenata (upitnici ličnosti, testovi inteligencije, projektivne tehnike) procjenjuje se aktualno stanje osobe (intelekt i mnestičke sposobnosti, osobine ličnosti, emocionalno funkcioniranje). Psihologijsko testiranje završava pisanim nalazom i mišljenjem psihologa u kojem se sažimaju prikupljeni podaci koji liječnicima služe kao orijentiran za postavljanje dijagnoze, a osobi kao povratna informacija o karakteristikama aktualnog funkcioniranja.