Klikom na "Prihvati sve kolačiće" pristajete na pohranjivanje kolačića na vašem uređaju kako biste poboljšali navigaciju na web stranici, analizirali korištenje stranice i pomogli u našim marketinškim ciljevima. Pogledajte našu Politiku kolačića za više informacija. Također možete Za više informacija o politici osobnih podataka.
Ostale djelatnosti
Ostale djelatnosti

Psihodijagnostika

Psihodijagnostika u poliklinici za neurologiju i psihijatriju | Kocijan/ Hercigonja

Što je psihodijagnostika?

Psihodijagnostička obrada je stručan proces u kojem osoba prolazi različite oblike procjene aktualnog psihičkog stanja. Cilj postupka dijagnostike je dobiti uvid u aktualno funkcioniranje osobe na osnovu kojeg se donosi prosudba o kliničkoj slici i postavlja se odgovarajuća dijagnoza. U procesu psihodijagnostike sudjeluje više stručnih osoba, ovisno o vrsti problema s kojom se pacijent suočava.

Psihijatrijski pregled

Psihijatar izvršava psihijatrijsku procjenu pacijenta te na osnovu prikupljenih podataka procjenjuje zadovoljavaju li izneseni simptomi kriterije za postavljanje dijagnoze psihičkog poremećaja ili se radi o drugim oblicima narušenog funkcioniranja. Također, psihijatar kao liječnik procjenjuje postoje li indikacije za uključivanje u ostale oblike pretraga na koje onda upućuje pacijenta.

Obrada psihologa

Psiholog provodi psihologijsko testiranje kojim se nastoje objektivizirati pacijentove poteškoće. Upotrebom normiranih psihologijskih instrumenata (upitnici ličnosti, testovi inteligencije, projektivne tehnike) procjenjuje se aktualno stanje osobe (intelekt i mnestičke sposobnosti, osobine ličnosti, emocionalno funkcioniranje). Psihologijsko testiranje završava pisanim nalazom i mišljenjem psihologa u kojem se sažimaju prikupljeni podaci koji liječnicima služe kao orijentiran za postavljanje dijagnoze, a osobi kao povratna informacija o karakteristikama aktualnog funkcioniranja.

Multidisciplinarna obrada

S obzirom na slojevitost smetnji s kojima se osoba suočava, preporuka je učiniti multidisciplinarnu obradu koja uključuje dijagnostički pregled i mišljenje stručnjaka različitih profila koji za cilj imaju integrirati spoznaje iz perspektive svoje struke te dati cjelokupnu povratnu informaciju o trenutnom statusu osobe te njegovom psihološkom profilu. Navedeno je posebice važno kod procjene djece, budući da su rast i razvoj kontinuirani i skokoviti procesi kojima je važno pristupiti iz više različitih perspektiva kako bi se donijeli što pouzdaniji zaključci o trenutnom funkcioniranju djeteta te identificirale njegove jake strane, ali i one slabije koje je potrebno dodatno poticati. U multidisciplinarnu timsku obradu obično su uključeni stručnjaci poput psihijatra, psihologa, logopeda,  neurologa, a po potrebi i stručnjaci drugih profila.

Nalaz timske sinteze

Po završetku dijagnostičke obrade, stručna mišljenja formiraju se u objedinjeni nalaz timske obrade koji uključuje i preporuke za sljedeće korake u tretmanu, ovisno o identificiranim poteškoćama. Uz nalaz timske sinteze, ukoliko se ustanove poteškoće u školskom funkcioniranju, izdaje se i preporuka o postupanju u školi (u što se ubrajaju individualizacija, prilagodba i sl.).